TANTO Szkoła Sztuk Walki - Poznań - Sekcja Tai-Jutsu
TANTO Klub Sztuk Walki Poznañ


Menu


Sekcja Tai-jutsu

Nazwa tai-jutsu oznacza sztukę - jitsu, ciała - tai. W ten sposób japończycy nazwali zespół umiejętności obejmujących techniki aktywnej samoobrony. Sztuka ta jest uprawiana dotychczas również w wielu krajach poza Japonią. Sekcja ta działa od 1990 roku, zajęcia odbywają się na ul. Gnieźnieńskiej 2 w Poznaniu.

Sekcja działa w ramach czterech grup wiekowych:
  • Grupa dzieciÄ™ca (4-6 lat) ćwiczy 2 razy w tygodniu. W tej grupie wiekowej dzieci rozwijajÄ… koordynacjÄ™ ruchowÄ… i uczÄ… siÄ™ bezpiecznego upadania. PodnoszÄ… wiarÄ™ w siebie i uczÄ… siÄ™ pracy w grupie.
  • Grupa dzieciÄ™ca (7-12 lat) ćwiczy 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia w ramach tej grupy majÄ… rozwinąć ogólnÄ… sprawność fizycznÄ…, nauczyć wzajemnego poszanowania siebie i współpracy. DoÅ›wiadczenie pokazuje, że dzieci uczÄ™szczajÄ…ce na te zajÄ™cia lepiej radzÄ… sobie w trudnych sytuacjach życiowych. PotrafiÄ… pomóc sobie i innym.
  • Grupa mÅ‚odzieżowa (13-18 lat) zajÄ™cia odbywajÄ… siÄ™ 3 razy w tygodniu.
  • Grupa dorosÅ‚ych (18-100 lat) ma możliwość ćwiczenia 6 dni w tygodniu.
Taka duża ilość zajęć ma ułatwić ćwiczącym dopasowanie zajęć do indywidualnego rozkładu dnia. Nadrzędnym jednak celem jest umożliwienie intensyfikacji ćwiczeń. Doświadczenie pokazuje bowiem, że lepsze wyniki osiąga się tylko w ten sposób. Indywidualny talent, a nawet aktualna sprawność fizyczna są tu czynnikami nie tak ważnymi. Początkujący rozpoczynają od nauki padów, która jest tu bardziej rozbudowana. Tai-jitsu jest sztuką walki a nie sportem, dlatego kładziemy tu większy nacisk na te elementy, które mogą się przydać w życiu codziennym. Nie ma przecież człowieka, który by się nie potknął i nie przewrócił. Sztuki padania nie uczą jednak w szkołach na żadnych zajęciach z gimnastyki. Trening fizyczny w szkole tai-jitsu odwołuje się zarówno do starych metod mistrzów japońskich, jak i do zasad wypracowanych przez współczesne badania. Różnica między tym, co można tu zobaczyć a treningiem sportowym leży w większej wszechstronności, w nastawieniu na równomierny rozwój całego ciała. Taki jest właśnie całościowy sens tai-jitsu - sztuki ciała w przeciwieństwie do różnych innych umiejętności, które powodują nadmierny rozwój niektórych mięśni ze szkodą w ostatecznym rachunku dla całości. Dalej mamy cały zespół technik samoobrony, których naczelnym zadaniem jest zmusić przeciwnika do rezygnacji z ataku, a w skrajnych przypadkach rozbrojenie i obezwładnienie go. Celem nauki jest tu rozwijanie umiejętności aktywnej samoobrony tzn. takiej która by nie tylko dawała możliwość odparcia ataku przeciwnika, ale również pozwalała tak go obezwładnić, żeby nie mógł kontynuować agresywnego zachowania gdzie indziej. W szkole tai-jitsu poza umiejętnością walki wręcz, poznajemy techniki posługiwania się kilkunastoma innymi rodzajami tradycyjnej japońskiej broni. To co czerpiemy z tradycji nie jest jednak tylko zabawą w dawnych japońskich wojowników. Te same techniki stosujemy w samoobronie przed atakiem kijem baseballowym, pałką, czy łańcuchem.

Tak obfity program stawia przed uczestnikami szkoły spore wymagania. Jeszcze większe jednak przed instruktorami i samym mistrzem - sensei Zbigniewem Karalusem (Vaderem). Trzydziestodwuletnia historia szkoły pokazuje jednak, że nawet osoby mało sprawne fizycznie mogą pod okiem mistrza osiągnąć zadziwiająco dużo. Jedyne co jest potrzebne na wstępie to osobiste zaangażowanie, o całą resztę zatroszczą się inni.

Plan zajęć


Copyright by Antrax - Graphic Designer 2008