Masaaki Hatsumi
Masaaki Hatsumi urodził się 2 grudnia w 1931 roku w mieście Noda, Japonii. Jest absolwentem Uniwersytetu Meiji w Tokio, na kierunku studiów teatru i osteopathic (lekarz kości). Zaraz po ukończeniu studiów, otworzył klinikę kości w swoim rodzinnym mieście. W wieku 7 lat zaczął ćwiczyć sztuki walki. Studiował wszystko, co mógł: judo, kendo, karate, aikido, karate okinowaskie (Zen-Bei Butokukai) i Jukendo (sztuka walki karabinem i bagnetem). W 1957 roku zaczął ćwiczyć pod okiem Toshitsugu Takamatsu, który przez ostatnie 15 lat swojego życia nauczał go Nin-jutsu. Takamatsu mianował Hatsumiego swoim spadkobiercą, 34 Soke. Został soke dziewięciu stylów walki:
- Togakure-ryu Ninpo Taijutsu
- Gyokko-ryu Kosshijutsu
- Kuki Shinden Ryu Happo Bikenjutsu
- Koto-ryu Kopp?jutsu
- Shinden Fudo-ryu Dakentaijutsu
- Takagi Yoshin-Ryu Jutaijutsu
- Gikan-ryu Kopp?jutsu
- Gyokushin-Ryu Ninpo
- Kumogakure-Ryu Ninpo
Aby ułatwić naukę w tych szkołach, Hatsumi założył organizację Bujinkan Dojo. Obecnie Bujinkan Dojo jest jedną z największych organizacji w świecie Ninjutsu.
Hatsumi jest autorem ponad dwunastu książek oraz 40 instruktażowych filmów wideo o Nin-jutsu.
Takeuchi Toshimichi
Takeuchi Toshimichi (ur. 23 lutego 1945 - zm. 14 czerwca 2007 w Krakowie) - japoński soke, mistrz i instruktor sztuk walki, posiadał 10 dan kenjutsu.
Nauki pobierał jako ostatni przedstawiciel rodziny pod okiem swojego dziadka Gondo Takeuchi oraz ojca Matsusaburo, pochodzących z rodu o tradycjach samurajskich. Studiował na Uniwersytecie Hosei, a następnie wyjechał do Niemiec, gdzie stworzył szkoły kenjutsu i szkolił żołnierzy Bundeswehry.
W 1998 r. przyjechał do Krakowa, gdzie założył szkołę sztuk walki. Był też instruktorem ju-jutsu.
Takeuchi był, jak dotąd, jedynym japońskim mistrzem, który założył w Polsce własną szkołę sztuk walki, BU-JUTSU-KAI w Krakowie.
Ostatnią wolą Soke Toshimichiego Takeuchi było przekazanie swojej szkoły Kajetanowi Młynarskiemu, Zbigniewowi Karalusowi i Krzysztofowi Jankowiakowi. Szkoła Tanto jest jedną z tych, w której nadal naucza się technik Toshimichiego Takeuchi.
Toshimichi Takeuchi był człowiekiem wysokiej etyki, samurajskiej woli walki, która pozwalała mu zachować siłę ducha nawet w obliczu ciężkiej, śmiertelnej choroby. Jego pozytywny stosunek do Polski, w której mieszkał przeszło 10 lat (aż do swej śmierci) oddaje min. to, iż był w stanie porozumiewać się w języku polskim.