TANTO Klub Sztuk Walki Pozna


Menu


Sekcja Tai-jutsu

Nazwa tai-jutsu oznacza sztukę - jitsu, ciała - tai. W ten sposób japończycy nazwali zespół umiejętności obejmujących techniki aktywnej samoobrony. Sztuka ta jest uprawiana dotychczas również w wielu krajach poza Japonią. Sekcja ta działa od 1990 roku, zajęcia odbywają się na ul. Gnieźnieńskiej 2 w Poznaniu.

Sekcja działa w ramach czterech grup wiekowych:
  • Grupa dziecięca (4-6 lat) ćwiczy 2 razy w tygodniu. W tej grupie wiekowej dzieci rozwijają koordynację ruchową i uczą się bezpiecznego upadania. Podnoszą wiarę w siebie i uczą się pracy w grupie.
  • Grupa dziecięca (7-12 lat) ćwiczy 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia w ramach tej grupy mają rozwinąć ogólną sprawność fizyczną, nauczyć wzajemnego poszanowania siebie i współpracy. Doświadczenie pokazuje, że dzieci uczęszczające na te zajęcia lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Potrafią pomóc sobie i innym.
  • Grupa młodzieżowa (13-18 lat) zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu.
  • Grupa dorosłych (18-100 lat) ma możliwość ćwiczenia 7 dni w tygodniu.
Taka duża ilość zajęć ma ułatwić ćwiczącym dopasowanie zajęć do indywidualnego rozkładu dnia. Nadrzędnym jednak celem jest umożliwienie intensyfikacji ćwiczeń. Doświadczenie pokazuje bowiem, że lepsze wyniki osiąga się tylko w ten sposób. Indywidualny talent, a nawet aktualna sprawność fizyczna są tu czynnikami nie tak ważnymi. Początkujący rozpoczynają od nauki padów, która jest tu bardziej rozbudowana. Tai-jitsu jest sztuką walki a nie sportem, dlatego kładziemy tu większy nacisk na te elementy, które mogą się przydać w życiu codziennym. Nie ma przecież człowieka, który by się nie potknął i nie przewrócił. Sztuki padania nie uczą jednak w szkołach na żadnych zajęciach z gimnastyki. Trening fizyczny w szkole tai-jitsu odwołuje się zarówno do starych metod mistrzów japońskich, jak i do zasad wypracowanych przez współczesne badania. Różnica między tym, co można tu zobaczyć a treningiem sportowym leży w większej wszechstronności, w nastawieniu na równomierny rozwój całego ciała. Taki jest właśnie całościowy sens tai-jitsu - sztuki ciała w przeciwieństwie do różnych innych umiejętności, które powodują nadmierny rozwój niektórych mięśni ze szkodą w ostatecznym rachunku dla całości. Dalej mamy cały zespół technik samoobrony, których naczelnym zadaniem jest zmusić przeciwnika do rezygnacji z ataku, a w skrajnych przypadkach rozbrojenie i obezwładnienie go. Celem nauki jest tu rozwijanie umiejętności aktywnej samoobrony tzn. takiej która by nie tylko dawała możliwość odparcia ataku przeciwnika, ale również pozwalała tak go obezwładnić, żeby nie mógł kontynuować agresywnego zachowania gdzie indziej. W szkole tai-jitsu poza umiejętnością walki wręcz, poznajemy techniki posługiwania się kilkunastoma innymi rodzajami tradycyjnej japońskiej broni. To co czerpiemy z tradycji nie jest jednak tylko zabawą w dawnych japońskich wojowników. Te same techniki stosujemy w samoobronie przed atakiem kijem baseballowym, pałką, czy łańcuchem.

Tak obfity program stawia przed uczestnikami szkoły spore wymagania. Jeszcze większe jednak przed instruktorami i samym mistrzem - sensei Zbigniewem Karalusem (Vaderem). Dwudziestosiedmioletnia historia szkoły pokazuje jednak, że nawet osoby mało sprawne fizycznie mogą pod okiem mistrza osiągnąć zadziwiająco dużo. Jedyne co jest potrzebne na wstępie to osobiste zaangażowanie, o całą resztę zatroszczą się inni.

Plan zajęć


Copyright by Antrax - Graphic Designer 2008